Pacjent na fotelu dentystycznym

Dzisiaj rozmawiam z panią Małgosią, lekarzem stomatologiem.

- Kiedy mały pacjent powinien pierwszy raz odwiedzić gabinet stomatologiczny?

- Kiedy dziecko ma już pierwsze ząbki mleczne. Praktycznie w wieku 18 – 20 miesięcy. Pierwsza wizyta powinna służyć tylko zapoznaniu się z lekarzem, gabinetem, sprzętami.

 

 

- Czy rodzice powinni przygotować dziecko do takiej wizyty?

- Dobrze, jeżeli dziecko wie po co idzie do gabinetu lekarskiego, bez względu na to czy do lekarza stomatologa, pediatry, czy innego lekarza. Należy dziecko zaciekawić taką wizytą. Opowiedzieć, co lekarz robi i dlaczego. W żadnym przypadku nie wolno dziecka straszyć, a nawet wprowadzać w stan niepokoju. Dobrze, jeżeli dziecko, czekając na wejście do gabinetu, zajmie się czymś interesującym – książeczką, ciekawą rozmową z mamą.

 

- Czy dziecko powinno mieć robiony jakiś zabieg przy pierwszej wizycie?

- Jeżeli to nie jest konieczne, to nie. Jeżeli pozwoli, może lekarzowi pokazać ząbki, lub jak je myje. Jeżeli nie – nie nalegam. Pozwalam dziecku rozglądać się po gabinecie i odpowiadam na dziesiątki pytań. Zachęcam do siadania na fotel, bawimy się jazdą w górę i w dół. Nie robimy nic na siłę. Pierwsza wizyta powinna być zabawą i miło się kojarzyć dziecku. Na zakończenie wizyty mały pacjent dostaje ode mnie śliczną kolorową próbkę pasty do zębów. I umawiamy się na następną wizytę. Doradzam także rodzicom, aby w nagrodę, z dzielnym pacjentem poszli na lody lub do kina.

 

- Czy mleczne ząbki trzeba leczyć? Przecież i tak wypadną.

- Ząbki mleczne wyrastają dziecku mniej więcej od szóstego do trzydziestego miesiąca życia. Wypadają między szóstym a trzynastym rokiem życia. Są więc długo w buzi dziecka i jeżeli się psują, należy je leczyć. Ważniejsze jest, że ząbki mleczne zaatakowane próchnicą będą zarażać wyżynające się zęby stałe. Chory ząbek mleczny może zbyt wcześnie wypaść, co pociągnie za sobą problem krzywych zębów stałych. To tak na początek. Dlatego warto leczyć ząbki mleczne.

 

- Czy mleczne ząbki bolą?

- Chore ząbki mleczne bolą. To też jedna z przyczyn, dla których należy je leczyć, a nie zbyt wcześnie wyrywać.

 

- Skąd się bierze próchnica u dzieci?

- Próchnica to choroba bakteryjna, którą najczęściej sami zarażamy dziecko, całując je w usta, oblizując smoczek, czy łyżeczkę.

 

- Od kiedy i jak uczyć dziecko higieny ząbków.

- Odkąd dziecko rozumie, że tak jak rodzice, ma ząbki. Dziecko we wszystkim naśladuje rodziców. Trzeba mu więc pokazać jak mama i tata myją ząbki. Potem zorganizować wyprawę do sklepu po szczoteczkę dla dziecka. Dziecko powinno samo wybrać sobie odpowiednią szczoteczkę spośród specjalnych dziecięcych szczoteczek z małą główką i miękkim włosiem.

 

- Kiedy dziecko powinno myć ząbki?

Dobrze jest kształcić u dzieci nawyk mycia zębów codziennie. Przy każdym wieczornym myciu powinno myć ząbki. Tak jak rodzice. U mniejszych dzieci, po samodzielnej zabawie ze szczoteczką dobrze jest, jeżeli rodzic umyje dziecku ząbki. Dwu - dwuipółlatki powinny już samodzielnie myć ząbki.

 

- Z pastą, czy bez pasty?

- Bez. Pierwsze mycie to głównie zabawa, mająca przyzwyczaić dziecko do tej czynności. Dziecko roczne, czy półtoraroczne może jeszcze nie umieć wypluwać piany. Dlatego myjemy ząbki wodą.

 

- Kiedy wprowadzamy pastę do mycia zębów?

- Pasty do zębów, bez fluoru, wprowadzamy u dzieci w wieku 2 – 2,5 roku, kiedy dziecko potrafi wypluć pianę i przepłukać usta.

 

- Jak często dziecko powinno odwiedzać gabinet dentystyczny?

- W razie potrzeby, to jest gdy rodzice zauważą ciemne przebarwienia lub ubytki w ząbkach dziecka. Jeżeli nic takiego nie zauważą, wystarczy raz na trzy miesiące.

 

- Co należy robić, żeby nasze dziecko miało zdrowe ząbki?

- Poza higieną i systematyczną kontrolą, ważna jest odpowiednia dieta uboga w cukry proste i bogata w wapń. Dziecko powinno jeść dużo warzyw, owoców, jogurtów, kefirów, serków. Pić wodę, soki i mleko. Do minimum ograniczyć należy słodycze w każdej postaci.

 

Dziękuję za rozmowę


Zdjęcia Malutków

Brak grafik